Erupce sopky Fagradalsfjall na Islandu, která trvá již několik týdnů je fascinující podívanou naší planety Země. Tato poklidná a divácky až dokonalá erupce je splněným snem nejen vulkanologů, ale také běžných obyvatel a stovek šťastných turistů. Výbuch sopky nastal na poloostrově Reykjanes v noci 19.3. 2021 jen 30 kilometrů od islandského mezinárodního letiště v Keflavíku a 30 kilometrů jihozápadně od islandského hlavního města, Reykjavík. Vulkanické pohoří Fagradalsfjall je také jen 6 kilometrů (vzdušnou čarou) od slavné Modré laguny, a tudíž se určitě stane dějištěm turistického zájmu i v budoucnosti. Pokud se na Island, chcete vypravit již nyní, neváhejte nás kontaktovat.
Sopka Fagradalsfjall je součástí relativně mladého vulkanického údolí. Komplexní záběr je vidět právě na výše situované ilustrativní fotografii, která je print screen z videa Óskara Pálla. Naposledy došlo k erupci na poloostrově Reykjanes před téměř 800 lety. Celkově na Islandu však probíhá nějaká erupce každých 5 let. Islandští geologové se nyní domnívají, že tato malá vulkanická událost by mohla předznamenat začátek nového sopečného období v této oblasti. Někteří experti tvrdí, že pokud by začala nová aktivnější vulkanická éra na Islandu, může to znamenat i desítky až stovky následných erupcí. Poslední velké sopečné období trvalo totiž více jak 200 let. Tato erupce sopky Fagradalssfjall je však velmi malá (alespoň prozatím), a tudíž geologicky sama o sobě nebude velmi důležitá. Je však skvělým turistickým lákadlem již nyní přes internet a následně bude možné se na uměleckou dílnu matky přírody podívat na vlastní oči..
Erupce na poloostrově Reykjanes – proč právě zde? Island se nachází na zlomu dvou litosférických desek: eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou. Tyto desky se od sebe oddělují pomalou rychlostí přibližně dva centimetry za rok. Poloostrov Reykjanes je právě je na vrcholu tohoto zlomu, protože právě zde prochází vrchní část Středo-atlantského zlomu. Díky tomu je ostrov dějištěm mnoha zemětřesení a častých erupcí. Je to takový středobod seismické aktivity iihozápadním Islandu. Až se za několik miliónů let ostrov rozdělí na dva, prasklina vznikne právě v této části poloostrova Reykjanes.
Poslední erupce
Lávové proudy
Trvání/dny
Aktivit
Fotografie jsou z videa Bjorna Steinbekka z https://www.mbl.is/frettir/innlent/2021/03/21/horft_ofan_i_augad/
První snímky z oblasti erupce nastínili, že se otevřela úzká ale dlouhá trhlina, odkud proudí láva v délce zhruba 200 metrů. Dle islandských zpráv je reportováno, že láva směřuje dvěma různými způsoby. Jedna lávová řeka míří na jih a druhý lávový proud nyní teče na západ. S lávou však mohou přicházet i zdraví nebezpečné plyny. Proto islandské úřady vyzývají obyvatele blízkých oblastí (jako například obyvatele města Þorlákshöfn), aby z bezpečnostních a preventivních důvodů na noc zavírali okna. Civilisté, kteří chtějí individuálně navštívit sopku, by se měli mít na pozoru a vždy konzultovat aktuální situaci na oficiálních islandských stránkách.
Erupce sopky Fagradalsfjall na Islandu začala v noci z 19.3. 2021 na poloostrově Reykajnes. Islanďané tuto erupci předpokládali již několik týdnů, protože během nich přicházely až desítky tisíc zemětřesení, které je rušily ze spánku a při každodenním životě. Je až k neuvěření, že poslední měsíc před erupcí bylo naměřeno přes 50.000 zemětřesení. Některá z nich dosahovala dokonce síly až 5,7 stupně Richterovi škály. Vědci a odborníci tedy byly na celou situaci dobře připraveni. Erupce zatím probíhá velmi poklidně a vzbuzuje spíše kuriozitu než strach. Vzhledem k tomu, že jde o erupci ze sopečné trhliny, která je volně přístupná, tedy není umístěná například pod ledovcem, jako byla sopka Eyjafjallajökull, erupce má volný průběh a nevznikají velké exploze sopečných plynů.