ČASTÉ OTÁZKY OHLEDNĚ ZAPŮJČENÍ KARAVANU NA ISLANDU
Na těchto stránkách najdete odpovědi na opakovaně kladené dotazy od našich klientů.
Co je zahrnuto v ceně pronájmu karavanu?
V ceně pronájmu našich karavanů je vždy moderní nové vozidlo uvedeného modelu s nelimitovanými kilometry, standardní islandské pojištění CDW, pojištění TP proti krádeži, technická kontrola, vyzvednutí vozidla na mezinárodním letišti v Keflavíku, slevové kartičky na benzín, asistence v češtině na telefonu, asistence místního partnera na Islandu se službou Road Side Assitance 24/7, navigace GPS s wifi, mapa Islandu, mapa Reykjavíku, praktický dárek na cestu, lokální daň.
Jaké pojištění karavanu je v ceně?
K pronájmu našich karavanů nabízíme maximální možné krytí. V ceně pronájmu je automaticky zahrnuto: povinné ručení THPI, pojištění vozidla při nehodě CDW se spoluúčastí, pojištění proti krádeži TP. Následně je možné si karavan připojistit dle nabízených extra pojistek ke každému modelu. Nabízí se připojištění pro ponížení spolúčasti, pojištění proti štěrku a u některých modelů i další připojištění. Tato extra pojištění si bez problémů můžete sjednat v autopůjčovně na Islandu. Ceny jsou fixně dané a uvedené u každého vozidla. Nemusíte tak připojištění platit předem a můžete se rozhodnout až na Islandu při vyzvednutí vozidla .
Doporučujete karavan připojistit?
Ano, protože karavany i jejich opravy jsou drahé, je dobré si sejdnat alespoň připojištění pro snížení spoluúčasti. Klienti, kteří chtějí ušetřit za pronájem vozidla si připojištění někdy nesjednávají. Připojištění není nutnou podmínkou, protože karavany mají v ceně pronájmu standardní krytí CDW. V případě, že si extra pojistku nesjednáte, berte tak na sebe riziko, že v případě nehody či jiného poškození karavanu budete muset platit spoluúčast.
Můžu s karavenem přenocovat / kempovat kdekoliv na Islandu?
Ne, na Islandu nemůžete s karavanem, dodávkami či jinými obytnými vozy kempovat kde chcete. Je nutné přenocovat v oficiálních kempech. Sice najdete některé části ostrova, kde toto pravidlo není takto stritkně vyžadováno, ale ani to vás neopravňuje přenocovat s karavenem mimo kemp. Jedinou vyjímkou je, že se dohodnete s majitelem pozemku, na kterém chcete přenocvat a s jeho povolením pak na tomto místě můžete kempovat. Ale buďme realističtí – sami byste asi nechtěli, aby vám turisté v České republice klepali na dveře, nebo vás kontaktovali i jinak, zda mohou přespat na vašem pozemku. Zde naleznete odkaz na nejlepší kempy na Islandu a také na islandskou camping kard.
Proč je vyžadováno přenocování v kempu?
Zákazy volného kempování s karavany, kampery a jinými obytnými vozy byly vydány před několika lety islandskou vládou z důvodu ničení islandské přírody nerozumnými turisty. Dalším důvodem bylo nevhodné chování turistů při kempování a narušování běžného života místních obyvatel. Jako dobrý příklad asi postačí, že turisté často kempovali i na hřbitovech (kde byla pěkná upravená tráva a přístup k pitné vodě), přičemž po sobě zanechávali nepořádek a ničili pietní místa. Kempovali také na pozemcích (zahradách) Islanďanů, které znečišťovali a poškozovali. Problémem bylo také kempování na plážích či u vodopádů, kam turisté přijížděli mimo značené cesty (tedy off-road) a závažně tak při tom narušovali křehké islandské prostředí. Ani kempování na parkovištích ve městech nebylo pro místní obvyvatele výhrou, protože kampery a další vozidla bez toalety totiž samozřejmě „nutili“ své pronajímatele, aby vykonávali potřeby během kempování na samotném parkovišti nebo v jeho okolí. Po ránu se tedy místní obyvatelé, kteří přijeli na nákup se svými dětmi nestačili divit.
Free camping - volné kempování na Islandu
Na internetu možná najdete hned několik webových stránek o volném kempování na Islandu neboli free camping. Tento pojem se vztahuje buď na přenocování mimo kemp a nebo na jakékoliv místo, kde můžete přenocovat zdarma. Nenechte se však mýlit, webové stránky, které nabádají k volnému kempování akorát šíří dezinformace. Volné kempování na Islandu není povoleno. Je to jako kdybyste četli blog o tom jak v Praze můžete jezdit metrem bez lístku (zakoupeného jízdného). Ano, jde to. Ale porušujete tím zákon, a když vás chytí, tak dostanete pokutu. Navíc, na Islandu nejde jen o to, že, kdyby každý zákony a vyhlášky porušoval, nic by nefungovalo, ale jde hlavně o to, že kempováním mimo kempy se ničí křehká islandská příroda. Vzniklá eroze řízením mimo cesty jedním vozidlem se někdy může zacelovat až 200 let. Buďte tedy ohleduplní.
Co je to islandská kempovací karta - Camping card?
Islandská camping card neboli Utilegukortid je slevová karta do určených kempů. Platí jak pro stany, tak karavany, dodávky či jiná obytná vozidla. Základní cena pro 2 osoby je 159 EUR. V ceně je přístup do 37 kempů po celém Islandu na maximálně 28 nocí pro jednu rodinu (2 dospělí a 4 děti ve věku 16 let nebo mladší).
KONTAKTUJTE NÁS: v případě, že máte jakýkoliv další dotaz ohledně pronájmu karavanu, jsme vám k dispozici
Telefonní kontakt: +420 775099943 / +354 7731127
E-mail: info@islandica.cz
Kontaktní formulář: NAPIŠTE NÁM
Na Islandu karavany pronajímáme již více jak 20 let zkušeností a sami s karavanem po Islandu často cestujeme. Náš tým profesionálů a průvodců vám poradí nejen s výběrem vašeho karavanu, ale také s plánováním vaší cesty.