Modrá laguna neboli islandsky Bláa Lónid je však nejznámější pod svým anglickým názvem Blue Lagoon. Je to právem nejnavštěvovanější památka na Islandu. Tyto úžasné termály uprostřed lávových polí jsou vskutku úžasným zážitkem. Ne nadarmo se říká: „Navštívit Island bez koupele v Modré laguně, je jako bys na Islandu nebyl.“ Z osobní zkušenosti na Islandu od roku 1997 vám rozhodně návštěvu Modré laguny doporučujeme. Jsou to jedny z nejúžasnějších termálních lázní na světě.
Modrá laguna se původně proslavila hlavně díky svým léčebným účinkům. Termální vody v laguně totiž obsahují unikátní křemičitany (silice) a síru. Voda má trvale příjemnou teplotu, průměrně 37-39°C, a pochází z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi. Následně se mísí s vodou Atlantického oceánu. .Modrá laguna byla objevena až ke konci sedmdesátých let, a to čirou náhodou při nehodě v nedaleké geotermální elektrárně. Od té doby, kdy se Modrá laguna zpřístupnila veřejnosti, zájem Islanďanů i turistů nepřestal narůstat. Během posledních let byla Modrá laguna každoročně zvolena za nejlepší léčebné lázně na světě. Je to i díky tomu, že laguna má jedinečný ekosystém uznávaný, který bez přídavků chemikálií vodu udržuje nezávadnou a čistou. Rezervujte si vstupenku dle svého gusta a nechte se hýčkat. Lázně Modré laguny jsou jako „Termály z jiné planety“.
Otevírací doba Modré laguny pro rok 2022 : 09:00 do 21:00 po celý rok.
Adresa Modré laguny a kontakty: do laguny se dostanete po silnici 41 a následně odbočíte na silnici 43. Sledujte nápisy Blue Lagoon na Norðurljósavegur 9, 240 Grindavík. Parkování před lagunou je zdarma.
Telefonní číslo Modré laguny je: +354 420 8800.
Exkurze do Modré laguny: pokud nemáte pronajaté auto, můžete si rezervovat transfer dohromady se vstupenkou. Také se nabízí zajímavé kombinované exkurze jako Modrá laguna a Zlatý okruh nebo Modrá laguna a pozorování polárních září.
Svartsengi elektrárna: geotermální elektrárna provozována HS Orka je situována hned vedle Modré laguny. Svartsengi produkuje teplo, které je vedeno až do Reykjavíku, kde se používá mimo jiné i na vyhřívání silnic a chodníků.
Společnost Carbon Recycling International (CRI) zpracovává ve spolupráci s HC Orka většinu oxidu uhličitého vyprodukovaného elektrárnou Svartsengi pro výrobu metanolu z obnovitelných zdrojů. K jeho výrobě totiž využívá vodu a zmíněný oxid uhličitý.
Zajímavá místa na poloostrově Reykjanes Islandu: most mezi kontinenty Leifura Eiríkssona, termální pole Gunnuhver, maják Reykjanesvítí a oblast poslední erupce Fagradaslsfjall.