Islandica

Nebezpečí na Islandu

Jaká jsou možná nebezpečí na Islandu. Na co si dát pozor při návštěvě Ohně a ledu? Jak můžete být nebezpeční sami sobě? Čeho se vyvarovat? Seznamte se s nebezpečí na Islandu. Vítejte v jedné z nejbezpečnějších zemí na světě, užijte si svou cestu na Islandu. Připravte se na ní a chovejte se odpovědně (a to nejen k sobě samotným, ale i k ostatním a také k islandské přírodě).

Protože Island je bezpečná země, reálným největším nebezpečím jste vy sami. Pokud budete respektovat takzvaný „selský rozum“ a chovat se de indikací a nařízení islandské vlády + regionálních instrukcí, nemusíte mít strach. Pokud se však budete chovat hloupě, můžete na to velmi doplatit.

Na našich stránkách naleznete seznam nebezpečí a situací, kterých byste se měli vyvarovat. Také zde uvádíme několik islandských webových stránek, které byste měli konzutovat i několikrát denně, abyste se ujistili, že jste danou situaci vyhodnotli správmě, a zda vámi navržený program je vhodný i v rámci klima.

PŘEHLED NEBEZPEČÍ NA ISLANDU:

1. NÁHLÉ ZMĚNY POČASÍ: na Islandu se počasí může změnit i během několika minut. Během dne se počasí často změní i o desítky stupňů. Proto je nutné tuto situaci brát v potaz a být na ni připraven. Vždy je nutné mít správné oblečení a vybavení. Nikdy nepodceňujte plánování cesty, pokud nastane náhlá mlha,viditelnost může být nulová.

2. VELKÉ VLNY: na Islandu jsou místa, kde hrozí nenadále vlny, jakési nenadále jednotlivé tsunami. Na tyto vlny dejte pozor na jižní části ostrova. Nejnebezpečnějším místem je pláž Reynisfjara, která je turisticky velmi populární. Vlna, která se nenadále objeví může být mnohem větší, než jiné předešlé vlny. Tedy můžete vidět třeba 10 stejných vln a najednou přijde jiná, které bude mít o hodně větší dosah směrem na břeh. Pokud vás tato vlna stáhne do moře, šance, že se dostantete zpět je velmi malá.  Proudy jsou zde velmi silné a voda má tak 2-5 stupňů, tedy i přesto, že by se dospělému jedinici podařilo dostat na břeh, může se rychle podchladit a dostat hypothermii. Nikdy nechoďte blízko ke břehu a nikdy se k oceánu neotáčejte v blízkosti vody zády. Přečtěte si instrukce na pláži.

3. HORKÉ PRAMENY: jsou přírodním elementem, které na Islandu působí nejvíce zranění mezi turisty. Na ostrově je hned několik lokalit (uvedených níže), které jsou velmi nebezpečné na popálení. Pokud nedodržíte indikace a zdravý rozum hrozí vám propadnutí do horkých pramenů a nebo popálení při jejich vytrysknutí. Rozhodně nechoďte mimo vyznačené stezky a buďte maximálně na pozoru v geotermálních oblastech, které se neustále mění.

4. LEDOVCE: jsou velmi častým „kamenen“ úrazu. Nikdy na ledovce nechoďte sami. Vždy je nutné mít nejen potřebné vybavení (mačky, cepíny, atd), ale také znalosti místních ledovců. Tyto ledovce se mění každou hodinou a vznikají v nich trhliny a průrvy, které nejsou často na první pohled vůbec vidět. Rozhodně něchoďte na tůry po ledovci bez zkušeného profesionálního horského průvodce. Kromě trhlin vám hrozí přinejmenším třeba uklouznutí (které může skončit velmi dlohou a strastiplnou jízdou po ledu), ale také ztrátra orientace při náhlé změně počasí…. a pak třeba i smrt. Dalším extrémním nebezpečím jsou ledovcové jeskyně. Tyto jeskyně mohou zkolabovat, protože led neustále pracuje, proto je potřeba chodit jen do prověřených a sledovaných jeskyní v doprovodu profesionálního průvodce.

5. SILNÉ VĚTRY: na Islandu jsou velmi často velké poryvy větru, které někdy mohou překonat i 40 m/s. Vítr je na Islandu opravdu zrádný. Nejen, že je velmi silný, ale je také nenadálý. Vítr často vane z několika různých směrů a jeho poryvy můžou jednoduše smést auto ze silnice. Hlavně jsou náchylné karavany, autobusy a vyšší vozidla. Jejich cirkulace často není doporučena při veké rychlosti větru, a je nutno tuto situaci respektovat. Pokud jsou alerty vysoké, je nutné nejezdit ani v normálních autech a počkat až se vychřice či poryvy uklidní.

6. ÚTESY A VODOPÁDY: jsou velmi lákavé a často nebezpečně nevypadjí. Ale mnozí turisté za touhu po tom nejlepším snímku zaplatili životem. Někdy nehoda na těchto místech ani nemusí být vašim vlastním zaviněním. Útesy jsou často zvětralé a kraje vodopádů podemleté, mohou se tedy přirozeně zhroutit (a  to se také občas děje!). Druhá možnost nehody je to, že vás někdo omylem může strčit, nebo i vy sami můžete zakolísat nebo zakopnout (ano, to se také několikrát stalo!). Pozor, mnoho těchto úrazů či úmrtí se stává také při pozorování ptactva, když lidé vyhlížejí například roztomilé ptáčky papuchálky, kteřé mají v útesech svá hnízda.

7. LAVINY: lavinové nebezpečí v zimních měsících hrozí hlavně v oblastech Západních fjordů / Westfjords u měst Siglufjörður, Ólafsfjörður. Pozor také na laviny v severní části ostrova v oblasti Dalvík, ale také na útesech a horách na východě. Někdy lavinové nebezpečí hrozí dokonce i v horách v okolí Reykjavíku.

8. SOPKY: na Islandu je přibližně 130 sopek, z toho je většina z nich aktivních. Nepřibližujte se k sopkám, pokud je vydáno varování vládou nebo příslušnými úřady. Nechoďte na treky na sopky pokud se to na Islandu nedoporučuje, tedy například výstup na sopku Heklu, která má již několik let „zpoždění“ s předpokládaným  výbuchem.

9. AGRESIVNÍ PTÁCI: pozor na nálety často agresivních rybáků dlouhoocasých. Brání tak svá hnízda a mladé, když se k nim dostanete příliš blízko. Respektujte to a odejďete. Pokud na vás rybáci začnou útočit chraňte si hlavu.

10. ŘÍZENÍ: pokud si na Islandu pronajmete auto / karavan, věnujte řízení maximální pozornost. Nenechte se zlákat přírodními scenériemi vždy věnujte pozornost silnici. Můžou na vás čekat i nepředvívatelná překvapení. Do cesty vám může vběhnout ovce (a někdy i kůň). Berte v potaz, že srážka se zvířetem není nikdy pojištěná. Budete tak hradit škodu nejen na vozidle, ale také i škodu farmáři, jehož zvíře poškodíte.

11. VLASTNÍ NEODPOVĚDNOST: mnoho  turistů se zraní či přijde na Islandu o život při porušování zákazů vjezdu (zavřené silnice) a neuposlechnutí varování (na přírodní nebezpečí jako sesuvy kamení), či zráta orientace při treku. Nikdy nepřekračujte žádné zátarasy, vždy mají svá opodstatnění. Pokud půjdete na trek, dobře se na něj připravte: zkonzultujte, zda je počasí vhodné, ujistěte se, že máté správné vybavení, dejte někomu vědět o plánu své cesty.

Dejte si pozor na geotermální oblasti. Bývají často příčinou zranění neodpovědných turistů. Vždy je nutné používat selský rozum, tedy zapojit mozek. Pokud uvidíte značku nevstupovat, pozor nebežpečí 100°C, tedy vroucí vody, OPRAVDU TO ZNAMENÁ NEVSTUPOVAT. A i přesto, že nějaký méně inteligentní turista tuto značku bude ignorovat, nenásleujdte ho!  Rozhodě nechcete být v tom malém procentu neodpovědných, kteří se na Islandu opaří…nebo něco horšího.  Se stejnou opatrností se chovejte i v divoké přírodě, kde tyto značky nejsou. Hrozí vám nebezpečí propadnutí. Místa, kde se tyto nehody stávají často jsou: Hverir, Reykjadalur, Geysir, Gamla Laugin, Kerlingarfjöll, Hveravellir a další…

Pozor si také dávejte při trekách v okolí Krafly a nebo u termálních pramenů v oblasti Landmannalugar a Askja. Než vstoupíte do termálních pramenů či bazénů, vždy předem opatrně ozkoušejte teplotu vody. Toto platí i pro jakýkoliv bazén či pramen, protože některé z nich mohou být pro váš organismus příliš teplé.

Další nebezpečí, tak jako v jiných zemích mohou vzniknout hlavně na silnici. Na Islandu je nutno brát v potaz ještě další faktory, než v České republice, jako například zúžené mosty (jednoproudé), slepé body na vrcholku kopců, nebo zúžené prostory silnice (úzké pruhy a skoro žádná pevná krajnice). Pozor také na řízení na štěrkových cestách či na přechodu asfaltové silnice na štěrk. Novým nebezpečím na islandských silnicích jsou také nezodpovědní turisté (kteří jsou často úplně mimo realitu), a to hlavně turisté z Číny, kteří mnohdy nemají předešlou zkušenost s řízením.

Důležíté odkazy: před jakoukoli cestou konzultujte vždy upozornění na https://safetravel.is/. Pokud půjdete na trek bez průvodce, zadejte svůj plán cesty také do aplikace na těchto stránkách, případně nechte svůj plán cesty na recepci vašeho ubytování. Podívejte se na předpověď počasí na https://en.vedur.is/ případně https://www.yr.no/ a stav silnic na http://www.road.is/.