Vánoce na Islandu mají své kořeny jak v křesťanských zvyklostech, tak u v původním náboženství Ásatru a místních pověrách. Ani západní tradice se Santa Clausem, které pomalu, ale jistě ničí tradice v jiných zemích, na Islandu prozatím neuspěly. V islandských rodinách stále silně převládají lokální legendy, které ve velkém podporují nejen dětskou fantazii. Vánoce na Islandu jsou spojené nejen s 13 „Ježíšky“, ale také s různými obludami, zloději či tajuplnými kreaturami.
Pokud si chcete rezervovat zájezd na míru na Island na Vánoce, neváhejte nás kontaktovat.
Ježíšci na Islandu: na Vánoce vyleze ze svých úkrytů v jeskyních na severu Islandu 13 sněžných mužíků Jolasveinarů. Tito „islandští Ježíšci“ mají velmi vtipná jména, která jim byla přidělená podle jejich špatných zvyklostí a přečinů.
Vánoce na Islandu jsou neodmyslitelně spojovány s „Vánoční kočkou“ Jólakötturinn. Tato obrovská a zlomyslná kočka je známá z islandského folklóru již po staletí. Přichází k lidským obydlím právě o Vánocích. Potuluje se po zasněžené krajině a podle legend požírá lidi, kteří před Štědrým dnem nedostali od svých blízkých žádné nové oblečení. Vtipné je, že tuto hrozbu používali dříve islandští farmáři, aby popohnali své dělníky ke zpracování veškeré vlny získané na podzim, ještě před Vánocemi. Odměnou bylo, že Ti, kteří se na práci podíleli, dostali právě nové oblečení (většinou nový vlněný svetr). , ale Ti, kteří práci nestihli, nedostali nic, a tudíž mohli být vhodnou kořistí pro zlou kočku.
Pokud si i vy chcete objednat nový objednat nový islandský svetr, klidně nás kontaktuje a zařídíme to 🙂
Počet Ježíšků
Datum
Trvání/dny
KOČKA
Vánoce na Islandu – slavnostní večeře: je ve většině rodin dle křesťanských tradic. Štědrovečerní večeře se servíruje po 6. hodině ve velkém kruhu rodinném. Na Štědrý den se obvykle podává divoké ptactvo a vánoční polévka jako například langustová polévka (humarsúpa). Na místo našeho českého kapra je na islandských stolech servírován bělokur. Oblíbený je hlavně guláš z bělokura (rjúpa). V některých domácnostech najdete i pečené husy (Jólarjúpa) nebo například papuchálky (lundi). Tradičně se servírují s islandskými bramborami a bešamelovou a houbová omáčkou. K Vánočním pokrmům patří i rýžová kaše s rozinkami, cukrem a skořicí, doplněná o mandli a speciální vánoční chléb (laufabrauð). Tam, kde nenajdete k večeři bělokura se často objevuje uzené jehněčí (hangikjöt), nebo vepřová žebra. Svíčky, jako tradiční oheň, jsou stále součástí Vánoc. Islanďané do výzdoby slavnostní tabule a samotných svíček a svícnů, které doprovázejí tento tradiční večer často investují nemalé částky.
Vánoční nápoj na Islandu: typický vánoční drink Jólaöl je Appelsín namixovaný dohromady s Maltem. Appelsín je národní islandská oranžová limonáda (jakási zdravější Fanta :-), která je vyráběna pivovarem Egill Skallagrímsson již od roku 1955. Tento produkt je propagován sloganem: „Hið eina sanna‘“ v překladu „Ta jedna jediná“, a je velmi oblíbený. Malt, neboli Maltextrakt je čistý slad (předtím než začne fermentovat). Vánoční nápoj Jólaöl se na Islandu prodává již rovnou namixovaný, a nebo si můžete namíchat sami. Trik spočívá v tom, že nejprve je nutno nalít do sklenice Appelsín a teprve poté Malt. Tímto postupem zaručíte, že vám nápoje nevypění a nepřeteče. Ideální je mixovat nápoje v poměru tak 50% na 50%, ale záleží na vaší chuti, klidně si poměr můžete upravit.
Věděli jste, že.....?
V této sekci vám zodpovíme různé zajímavé otázky ohledně islandských Vánoc.
Kde Islanďané nakupují vánoční dárky?
lanďané a hlavně Islanďanky milují nákupy vánočních dárků. Lety do Kodaně, Dublinu, Londýna či New Yorku často praskají před vánočními svátky ve švech. Výlety za nákupy jsou na Islandu hodně populární, i když je pravda, že v době pandemie koronavirů se častěji uchylují k nákupům přes internet.
Proč Islanďané jedí tolik jehněčího?
Protože jehněčí bylo již od počátku osídlení ostrova jedním z hlavních zdrojů obživy, je velmi ceněné. Islanďané jsou na toto maso právem velmi hrdí, protože nejen, že je výživné, ale na ostrově dosahuje výtečné kvality. Ovce žijí v podstatě volně a jak praví místní… sami se okoření, když spásají byliny v neposkvrněné krajině. To, že se na Islandu v jí jehněčí v tak hojné míře je způsobeno i samotným faktem, že v zemi žije na 800.000 ovcí a 360.000 lidí.